Текст песни Кој да ми запее
Перевод песни Кој да ми запее
Кој да ми запее
Сѐ јас сум си
сама во сенките густи
Кој сите дни предолги
да ми ги скуси?
Душичке ранета,
кој ли да те прегрне?
Без него сега кој,
кој ли да ти пее,
на белиов свет?
Еј, што ми беше
срцето живо
еј, што си имав
со него живот
ах, што се скина,
небото сето,
жедна сум жедна за пој.
Ех, што ми беше времето свето
ко поле со јорговани сето
ах, домот мраз го стори сред лето
жедна сум жедна за пој.
Кој да ми запее, кој?
Трај, мисло трај,
замолчи пред моиве усни
мир, трошка дај,
очиве полиња пусти
Душичке ранета,
кој ли да те прегрне?
Без него сега кој,
кој ли да ти пее,
на белиов свет?
Еј, што ми беше
срцето живо
еј, што си имав
со него живот
ах, што се скина,
небото сето,
жедна сум жедна за пој.
Ех, што ми беше времето свето
ко поле со јорговани сето
ах, домот мраз го стори сред лето
жедна сум жедна за пој.
Кој да ми запее, кој?
Кто теперь споет мне?
Я совсем одна теперь,
В этой густой тени.
Кто же теперь скрасит
Все мои долгие дни?
Изранена душа моя -
Кто обнимет ее теперь?
Теперь я без него -
Кто же споет тебе
На всем белом свете?
Ах, мне осталось
Мое живое сердце,
Ах, мне осталась
Жизнь без него.
Ах, в клочья
Разорвалось небо.
Я изголодалась по песням!
Ах, сколько света было в моей жизни тогда -
Словно залитое солнцем вересковое поле!
Ах, но среди лета мой дом замерз...
Я изголодалась по песням!
Кто теперь споет мне?
тише, мысли, тише,
У моих губ замолкните.
Дайте мне немного покоя,
Глаза, сухие, словно поля без дождя.
Изранена душа моя -
Кто обнимет ее теперь?
Теперь я без него -
Кто же споет тебе
На всем белом свете?
Ах, мне осталось
Мое живое сердце,
Ах, мне осталась
Жизнь без него.
Ах, в клочья
Разорвалось небо.
Я изголодалась по песням!
Ах, сколько света было в моей жизни тогда -
Словно залитое солнцем вересковое поле!
Ах, но среди лета мой дом замерз...
Я изголодалась по песням!
Кто теперь споет мне?








